Профілактика грипу

Профілактика грипу

20.02.2016 Off By nazdorovya

Профілактику грипу потрібно починати вже восени – до початку традиційної зимової епідемії. Щоб перемогти вірус або значно послабити його, варто застосовувати різні способи. Найефективнішим варіантом буде поєднання вакцинації, спеціальних препаратів і народних засобів. 

Види профілактики

Існують різні види профілактики. Специфічна профілактика спрямована на боротьбу з певним вірусом, використовуються вакцини і медикаментозні противірусні препарати. Неспецифічна профілактика заснована на дотриманні правил суспільної та особистої гігієни, зміцненні імунітету і підвищенні стресостійкості організму.

В осінньо-зимовий сезон вірус можна «підчепити» практично в будь-якому місці. Головні «розсадники» – це громадські місця: транспорт, магазини, різні установи. Заразитися можна від колег на роботі, від студентів в інституті, від однокласників в школі. Маленькі діти найчастіше заражаються в яслах і дитячому саду, іноді на дитячих майданчиках.

Найефективніший спосіб уникнути грипу – обмежити контакти з хворими і умовно здоровими людьми, які можуть бути носіями вірусу. Але всі ми розуміємо, що це практично неможливо: ми не можемо «перечекати» епідемію вдома. Тому всі відомі методи профілактики спрямовані на те, щоб людина підготувала свій організм до зустрічі з вірусом

Вакцинація

Найбільш надійним профілактичним засобом від грипу є вакцинація. Завдяки щепленню частки ослабленого або вбитого вірусу потрапляють в організм людини і запускають процес вироблення антитіл проти введених штамів грипу. Метою вакцинації є не повна ліквідація вірусу, а зниження кількості захворілих та їх захист від ускладнень, які можуть серйозно нашкодити здоров’ю і навіть навіть привести до смерті.

Робити щеплення краще не в розпал епідемії, а приблизно за місяць до її початку, щоб в організмі встиг виробитися досить міцний захисний механізм проти вірусу. Імунітету від вакцини повинно вистачити на період від 6 місяців до 1 року. Певним категоріям людей рекомендують робити вакцинацію в обов’язковому порядку. Це ті, хто за родом діяльності контактують з великою кількістю дітей і дорослих, в тому числі безпосередньо з хворими. Крім того, щеплення потрібне тим, хто сам ослаблений або страждає від хронічних і інших захворювань, адже в цьому випадку грип може викликати серйозні ускладнення.

Щеплення захищає від декількох найбільш поширених штамів вірусу, а під час епідемії може поширитися абсолютно новий вид грипу, тоді набутий імунітет не спрацює. Крім того, не всі встигають або хочуть робити цю процедуру. Так що ефективність вакцинації становить 15-20%, тому такий важливий весь комплекс профілактичних заходів.

Варто пам’ятати, що на початковому етапі хвороби кашель частіше сухий, а з її перебігом стає все більш і більш сильним. Поверхневим кашель буває при ураженнях верхніх дихальних шляхів – глотки, гортані. У разі локалізації патологічного процесу в нижніх відділах – в трахеї або бронхах – кашель стає більш глибоким, в народі його називають грудним. При загостренні хронічного тонзиліту (тобто при ангіні) кашель теж може виникнути: запалені мигдалини виділяють підвищену кількість секрету, який частково стікає в глотку і дратує її слизову.

Помітивши у себе або дитини перші симптоми грипу, потрібно негайно звернутися до лікаря, так як це захворювання може серйозно нашкодити здоров’ю. Тільки медик зможе правильно оцінити стан хворого і призначити найбільш ефективне лікування.